Bağlama Kursu Karşıyaka İzmir

bağlama-kursu-izmir-karşıyaka

En Güzel Bağlama Ezgileri Bağlama Kursunda

Bağlama kursuyla ilgili tüm ayrıntılar için ayrıca bağlama kursu izmir sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Anadolu’da en yaygın olarak kullanılan müzik aleti bağlamadır. Türk Halk Müziği parçalarının olmazsa olmazı olan bağlamayı, bağlama kursu ile öğrenmek oldukça kolaydır. Bağlama her yöreye göre farklılık gösterir. Bu yüzden çalınmak istenen bağlamanın önceden belirlenmesi gerekir.

Bağlama çalacak olan kişi, öncelikle çalmak istediği aleti tanımalıdır. Bağlama sağ ve göğüs kısmından oluşur. Ağaçtan yapılan bağlamayı çalmadan önce akordunu yapmak gerekir. Bağlamanın sap kısmında burgular yer alır. Burguları sıklaştırarak ve gevşeterek, bağlamanın akordu yapılır. Bağlama kursunda bağlamanın parçaları tanındıktan ve akort yapmayı öğrendikten sonra notaları öğrenmek gerekir. Bağlamanın notaları sol, la, si, do, re, mi, fa, sol diyezden oluşur. Bağlamada notaların yerleri öğrenildikten sonra ilk olarak tek tek notalar üzerinde çalışılır. Ardından temel parçalar çalınmaya başlanır. Bağlama çalmak başlangıçta emek ister. Parmakların kullanımı ve notaların yerini öğrenmek zaman alabilir. Ancak öğrendikten sonra bağlama çalmak büyük bir keyif ve zevke dönüşür. Bağlama çalarken dikkat edilmesi gereken, derslere düzenli olarak katılmak ve her ders sonrasında yeteri miktarda egzersiz yapmaktır.

Bağlama çalarken, oturuş ve bağlamayı tutuş pozisyonunu da ayarlamak gerekir. Dik bir oturuş ile parmaklar tellere dik gelecek şekilde bağlama çalınır. Bağlamayı tırnak ile çalabileceğiniz gibi mızrap ile de çalabilirsiniz. Bağlama kursunda her iki şekilde çalmayı da rahatlıkla öğrenebilirsiniz.  Bağlamanın temel çalma tekniklerini öğrendikten sonra, kısa sürede sizde bağlama ustası olabilirsiniz.

Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir, Atakent, Çiğli’ye En Uygun Bağlama Kursu

Sadece Karşıyaka’dan değil İzmir’in her noktasından ulaşımı kolay olan bağlama kursumuza sizi de bekleriz, ücretsiz deneme derslerimiz sizi bekliyor!