İyi Bağlamanın Özellikleri Nelerdir

İyi Bağlamanın Özellikleri Nelerdir

Bağlamanın kalitesi ile doğrudan bağlantılı olan en önemli hususlar bağlamanın yapıldığı ağaç ve ustasının maharetidir.

Günümüzde dut ağacı çok rağbet görmektedir. Başkaca ardıç, kestane, ceviz, gürgen, maun ve gül ağacı gibi çeşitli ağaçlardan da yapılan bağlamalar da vardır. Bağlama yapımında kullanılan ağaç bağlama için özel olarak kesilmeli ve hazırlanmalıdır. Kesildikten sonra yaklaşık beş yıl kadar bir süre kurumaya bırakılmalıdır.

Sesin yayılmasını sağlayan bölüm göğüs kısmıdır ve bağlamanın en önemli parçalarındandır.
Bu kısmın ladin veya çam ağacı olması önemlidir. Göğüs kapağının ne gereğinden ince ne de kalın olması gerekir.

Tekne kısmı eğer ki yaprak tekne denilen dilimler halinde birbirine birleştirilmiş şekildeyse birleştirme işleminin iyi yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Dilimler arasında ağaçların damar rengi ve genişliği gibi açılardan fazlaca bir fark olmamalıdır.

Sap kısmı gürgen ve kelebek gibi sert ağaçlardan yapılmalıdır.
Burguların sürekli akort kaçırmaması için sıkı ve kullanılan ağacın pürüzsüz yerlerinden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Alt ve üst eşikler birbirine orantılı olmalıdır. En iyi bağlama en sade bağlamadır. Unutulmamalıdır ki bağlamanın üzerine uygulanacak her türlü boyama, yontma, oyma gibi işlemler sesin kalitesini değiştirecektir. Bu nedenle süslemelerden uzak durulmalıdır. Bu özelliklerde ve el işçiliği güzel bir bağlama, kaliteli bir bağlama olacaktır.