İzmir’e Gaziemir’de Yeni Bir Bağlama Kursu

Bağlama kursu İzmir’de Türk halk müziğimizin hemen hemen her bölgesinde en sık kullanılan genelde 7 ve bazen de 9 telli olan, tezene ile çalınan ses genişliği yaklaşık 2 oktav olan, tahta telli müzik aleti olan bağlama tanıtılmaktadır. Bağlama milli değerlerimizi taşıması sebebi ile ülkemizde çok sevilen ve çok kullanılan bir çalgı aletidir. Telli tezeneli çalgılar aletinin bir üyesi olan bağlamanın bilinen atası kopuzdur. Bu 2 çalgı gerek çalım gerek şekli itibari ile birbirlerine oldukça benzerdir. Bağlamanın yapılışının 1500’li yıllara dayandığı bilinmektedir. Diğer yandan bağlama sözcüğünün ilk olarak 18. yüzyılda kullanıldığı tahmin edilmektedir. Çalgının adının ise sapında bulunan perdelerin ve tellerin bağlanmasından esinlenerek konulduğu düşünülmektedir. Bağlama; hem boyutuna, hem de yöresine göre farklı isimlerde tanımlanabilir. Günümüzde en tanınan bağlama türleri büyükten küçüğe doğru sıralamak gerekirse; en büyük boy olan Meydan Bağlama, Divan Sazı, Tambura, Kısa Saplı Bağlama, Çöğür ve en küçük boy olan Cura şeklinde bir sıralama yapılabilir. Standart bağlama, 9 parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar; gövde, göğüs kısmı, sap, perdeler, burgu kısmı, üst eşik, orta eşik ve alt eşik ile teller şeklinde sıralanabilir.

Bağlama Kursu İzmir Gaziemir İle Anadolu’nun Kapılarını Aralayın

İzmir bağlama kursu ile ilgili birtakım sık sorulan sorular bulunmaktadır. Bunlara biraz değinelim. Öncelikle bağlama çalmak için herhangi bir ön şart bulunmamaktadır. Her meslek grubundan ve yaş grubundan kişiler bağlama eğitimi alabilmektedir. Bağlama çalmanın zor olduğu düşüncesi tamamen yanlıştır. Bağlama çalmak için alacağınız eğitim zor bir süreç değildir. Düzenli çalışma, azim ve istekle kolay bir şekilde bağlama çalmayı herkes öğrenebilir. Yeteneği olmadığını düşündüğü için birçok kişi bağlama çalmaktan vazgeçmektedir. Oysa bağlama çalmakta diğer müzik aletleri gibi yetenekten daha çok düzenli çalışma, yeteri kadar pratik ve iyi bir eğitim ile başarıya ulaşmaktadır. Bağlama fiyatlarına gelince net bir şey söyleyemiyoruz. Çok geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Kalitesi ile aldığı fiyat doğru orantılıdır. Başlangıç için çok kaliteli yani yüksek fiyatlı bir bağlama sahibi olmanız gerekmemektedir. Ancak çok ucuz bağlama da yanlış bir tercih olacaktır. İyice araştırarak bütçenize uygun kaliteli bir bağlama bulabilir veya  uygun bağlama fiyatları İzmir ile sizlere yardımcı olabiliriz.  Bağlamanın öğrenim süresi ise kişiden kişiye değişen bir şeydir. Ancak biz bunu 3-6 ay arası diye ortalama bir değer ile sınırlandırabiliriz. Size 3 ayda temel olan her şeyi öğretilir, ardından hangi bağlama türünde uzmanlaşacaksanız o tarafa yoğunlaşmanız sağlanır.

Bağlama Çalmak İsteyenler İçin Bağlama Kursu İzmir

Ücretsiz bağlama kursu İzmir deneme derslerine katılabilir eğitmenlerimiz ile tanışabilirsiniz.

Ücretsiz deneme İzmir bağlama kursu için arayabilir veya whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz : 0507 920 7457

Bağlama Kursu Gaziemir

Bağlama Kursu Gaziemir

Siz de bağlama çalmak niyetinde iseniz iyi bir İzmir saz kursu bulmanız gerekmektedir. Bağlama kursu seçiminizi aceleye getirmemeli iyi eğitim veren bir yeri uzun araştırmalarınız sonucu bulmalısınız. Biz uzun sap bağlama kursu veya kısa sap bağlama kursu merkezimizde size iyi eğitimin garantisini vermekteyiz. Alanında uzman kadromuz ile bağlamaya ve bağlama çalmaya dair her şeyi öğrenebilirsiniz. Ayrıca bağlamanız yoksa ya da nasıl bir bağlama alacağınız konusunda yardıma ihtiyacınız varsa bunun da çözümü bizde. Kurs merkezimizde bulunan bağlamaları dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Ayrıca bağlama almaya karar verdiğinizde eğitmenlerimiz size her türlü yardımda bulunacaklardır. Kurs merkezimiz İzmir Gaziemir’de, merkezi bir konumda bulunmaktadır. Uzak yerlerden de büyük bir kolaylıkla dilediğiniz toplu taşıma aracını kullanarak kısa sürede kurs merkezimize ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve kayıt için bize ulaşabilirsiniz.