Bağlama Kursu İzmir Bilgiler

Bağlama Kursu İzmir Bilgiler

Bağlama kursu almak isteyenler, bağlama kursu izmir şeklinde arama yapanlar için bağlama kursu ve bağlamayla ilgili genel bilgiler içeren bir bağlama kursu yazısı hazırladık.

Ülkemizin geleneksel çalgılarından olan bağlama özellikle Türk Halk Müziğinin en önemli enstrümanı olmuştur. Bunun yanında Türk Sanat Müziğinde de oldukça kullanılmaktadır. Kökeni bakımından her telli çalgı gibi orta asya’ya özgü kopuzdan geldiği söylenmektedir. Ancak Anadolu topraklarında geliştirildiği ve bu topraklardan çıktığı su götürmez bir gerçektir. Anadolu halklarının hem dertlerini, hem neşelerini, üzüntülerini yeri geldiği zaman isyanlarını konu olan türkülerin baş tacıdır bağlama

Bağlamanın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bağlama Anadolu’nun bir çok bölgesinde farklı çeşitleri bulunan ve bu çeşitlerin zamanla o bölgelerin ezgisini oluşturan ülkemiz ve müzik tarihimiz için oldukça önemli bir müzik aletidir. Anadolu kültürünün yayılmasını sağlayan aşıkların yol arkadaşı ve sırdaşıdır. Ağlama çeşitlerinin bazıları Divan Sazı, Kopuz, Cura, Tambura, Bozuk vs. Bu bağlama çeşitleri boyutları ve ebatlarına göre farklılık gösterdiği gibi sesleri de birbirinden farklıdır. Çalma teknikleri de birbirinden ayrı olan bağlama çeşitleri her biri ayrı bir uzmanlık gerektiren tek başına enstrüman olabilmesi için gerekli sayıda teknikleri tek tek barındıran müzik aletleridir. Bağlama çeşitlerinin bu denli çok olması ülkemizde ki kültür çeşitliğinin fazla olmasının yansıma olduğu söylemi yanlış bir söylem değildir.

Bağlama eğitiminizin kısa sürede sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için temel egzersizleri net ve tam anlamıyla doğru yapmanızda yarar vardır. Başlangıç aşamasında yapılan egzersizlere temek egzersizlerdir. Bu egzersizler saz çalmanın temelini oluştururken en kökten sazın tutumu ve sizin oturuşunuzdan başlamaktadır. Aksi bir tutum sergilendiği taktirde bağlamada ilerlemeniz oldukça zor olacaktır.

Doğru tutuş ve oturuş oluşturulduktan sonra mızrap tutma, sağ ve sol el egzersizleri ile devam edilmektedir. Parmak egzersizlerinin amacı perdeye daha dik ve daha net basmayı sağlamaktır. Daha dik basarak hem bir alttaki tele müdahale etmeden farklı teknikler uygulayabilir hem de çalarken gereksiz cızırdamaları alt edebilirsiniz. Bir diğer amacı ise iki el arası koordinasyonu güçlendirmektir. Bu sayede zamanla daha hızlı teknikleri uygularken daha rahat bir pozisyon elde edebilirsiniz. Unutmayın başlangıç aşamasında ki egzersizler tam ve eksiksiz olmalıdır. Aksi halde ileri seviyede bağlama çalmak sizin için tam bir eziyet haline gelebilir ve bağlamadan soğuyabilirsiniz.

Bağlama çalarken akordunun düzgün olup olmadığı kontrol etmek son derece önemlidir. Sıradan bir parmak egzersizi dahi yaparken akordlu bağlama ile yapmakta yarar vardır. Bu sayede kulağınız seslere doğru bir şekilde alışabilir ve müzikal olarak kulağınızı geliştirebilirsiniz.

İzmir Bağlama Kursu –