Bağlama Türleri Nelerdir?

Bağlama Türleri Nelerdir?

Bugün sizlere bağlama türleri konusunda bağlama kursu İzmir temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra bağlama türleri konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Bağlama-Türleri-Nelerdir

Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Bağlama Türleri Nelerdir?” isimli yazımıza geçiş yapalım.

Saz ya da diğer adıyla bağlama Türk Halk Müziği’nde kullanılan yaygın enstrümanlardan birisidir. Yörelere ve boyutlarına göre kendi içerisinde türleri olan bağlama mızrap veya parmak ile çalınabilir. Toplam 7 tele sahip olan bağlama farklı tekniklerde üretilir ve çalınır.

Bağlama ailesinin tüm sazları gövde, göğüs ve sap olmak üzere 3 bölümden oluşur. Bölümlerin uzunluklarına göre değişik isimler alan sazlar aynı zamanda farklı oyma tekniklerine de sahiptir. Türkiye’de bağlamanın oldukça yaygın olması nedeniyle oldukça geniş bir bağlama ailesi bulunur. Bağlama ailesini oluşturan başlıca sazlar ise şöyledir:

Oyma Bağlamalar

Oyma bağlamalar tekne denen gövde kısmı iyi kurutulmuş tomruk gövdelerinin çeşitli el aletleri ile oyulmasıyla hazırlanan bağlamalara verilen addır. Oyma bağlamaların gövdeleri inceldikçe çıkan ses o derece iyi olur.

Yaprak Bağlamalar

Diğer bir adı dilimli sazlar olan bu sazlar 5 milimetre kalınlığında 30-40 milimetre genişliğinde ve 550-600 milimetre uzunluğunda, iyi derecede kurutulmuş masif ağaçlarının parçalarının birbirine yapıştırılmasıyla teknesi oluşturulan bağlamalara verilen addır. Bu bağlamalar pratik olması nedeniyle daha çok tercih edilir.

Meydan Sazı

Bu saza meydan adı verilmesi her yerde çalınmasından kaynaklanır. On iki teli bulunan bu bağlama türü bazı yörelerde 12 telli saz adıyla da anılır. Bağlama ailesinin en büyük sazı sayılan meydan sazının sapında 32 perde bulunur.

Divan Sazı

Meydan sazının büyük olmasından dolayı yapılan bu saz meydan sazının daha küçük modelidir. 9 tele sahip olan divan sazı dört ses tiz olarak akort edilir.

Çöğür

Divan sazı ile hemen hemen aynı büyüklükte olan çöğürde 9 ila 6 tel bulunur. 15 perdeye sahip olan çöğür la, re ve sol sesleri ile akort edilir.

Bulgarı

Dört telli olan bulgarı aynı zamanda 2 telli de olabilir. Aynı zamanda 16 perdeye sahip olan bulgarı Güney bölgelerinde ve Kayseri’de görülür.


Bugün sizlere bağlama türleri konusunda bağlama kursu İzmir temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir.