İlk Bağlamanızı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bağlama çalmak özellikle Türk ve doğru kültüründe geniş yer tutan bir sanattır. Kültürümüzde önemli bir yeri olan bağlamanın batı müziğinde de hatırı sayılır bir yeri ve kullanım alanı vardır. Bu nedenle pek çok insan bağlama çalmaya heves eder ve öğrenmek ister. Ve bu isteğin ilk adımı olarak da bir bağlama edinir. 

Bağlama eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Peki yeni başlayan biri olarak bağlama alırken nelere dikkat etmelisiniz? İşte bu yazımızda sizler için yeni bir bağlama alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini araştırdık.

Bağlamanın Yapı Malzemesine Dikkat Edilmeli

Özellikle yeni başlayan öğrenciler için bağlama seçimi son derece önemlidir. Bu nedenle bir bağlama almaya karar verdiğinizde, sizin için ideal olan malzemelerden yapılmış bir bağlama tercih etmelisiniz. 

Özellikle yeni başlayan öğrenciler için en çok tercih edilen bağlama ise tanburadır. Tanbura, divan sazından bir oktav daha tiz ve divan sazının curası olarak bilinen bir bağlama türüdür. Sap boyu olarak daha kısa olan bu bağlama türü klasik bir bağlamadan da dört oktav daha tizdir. 

Bağlama Sağlam Ve Orantılı Olmalı

Özellikle yeni başlayan ve daha önce bağlama çalmayan insanlar için bir diğer önemli nokta ise bağlamanın teknesinin ve sapının sağlam olması gerekmektedir. Bu bölgelerde kullanılan malzeme sesin kalitesi ve çalımın kolaylığı için son derece önemlidir. 

Aynı zamanda bir diğer önemli husus ise ses çıkışının rahat olabilmesi için kafesi olmasıdır.

Bağlama Boyutları Size Uygun Olmalı 

Yeni bir bağlama alırken belki de en önemli husus boyutlarının size uygun olmasıdır. Çalmayı öğrenirken çalışacağınız bütün etütlerin ya da şarkıların daha kolay olarak yapılabilmesi için boyutları uygun bir bağlama sizin için olmazsa olmazdır. 

Sonuç olarak unutulmaması gereken nokta yukarıda tüm bu hususlara çok dikkat edilerek bir bağlama satın almanız gerektiğidir. Bu nedenle eğer bağlama çalmaya yeni başlıyorsanız, bağlama satın alırken sizi doğru şekilde yönlendirecek bir uzmana danışmak yapabileceğiniz akıllıca bir seçim olacaktır.