Bağlamaya Başlamak İçin Bir Yaş Sınırı Var Mı?

Bağlama Çalmak İçin Yaşım Uygun Mu?

Geride bıraktığımız bir ay içerisinde bize en çok yöneltilen soru bu oldu, şimdi cevaplamanın zaman geldi. Aklınızda şu sorular mı var;

♦ Çocuğumu kaç yaşında bağlama kursu göndermeliyim?

♦ Yetişkin biri olarak (30-35 Yaşları) bağlama kursu başlayabilir miyim?

Merak etmeyin, bu konuda aklınızda oluşmuş ve oluşabilecek bütün soru işaretleri ortadan kalkacak.


Bağlama Çalmak İçin En Uygun Yaş Kaçtır?

Bağlama Çalmak İçin En Uygun Yaş Kaçtır

Bağlama (Kısa Sap) çalmaya başlamak için en erken yaş 7 dir. Uzun sapa geçiş yapmak için fiziksel yeterlilik gerekir çünkü uzun sap bağlama biraz daha uzundur o yüzden kolların uzun olması gerekir. Ne kadar erken başlanılırsa enstrüman  öğrenmeye, o kadar iyi olur. Dolayısıyla çocuğunuzun bağlama öğrenmesini istiyorsanız, 7 yaşından sonra bağlama kursuna gönderebilirsiniz. yetişkinler içinse herhangi bir sınırlama yoktur, 70 yaşında da olsa 80 yaşında da, bağlama öğrenme isteği ve arzusu var ise çalışma süreci ve pratikleriyle birlikte bağlamayı öğrenebilir. Sanılanın aksine 60-70 yaşından sonra da enstrüman öğrenilebilir. Tek dezavantajı, 18 yaşındaki birine göre biraz daha yavaş öğrenebilirsiniz ama bu zorlu yolculuk, bağlamayı çalmayı öğrendikten sonra hissedeceğiniz mutluluk ve başarı duygusunu arttıracaktır. Hiç bir enstrüman kolay değildir ve hepsinin ayrı güzellikleri vardır. Bağlamaya başlayarak, müzik dünyasının sadece tek bir kapısını açmış olacaksınız ve dilerseniz diğer kapıları da açabilirsiniz. Öğrenmek istiyorsanız hemen bugün başlamanızı öneririm, “sonra” dediğiniz her gün sizin için bir kayıp. Müzikle kalın!


Eğer bir bağlama satın almak istiyor fakat hangi model bağlamayı satın almanız gerektiğine karar veremiyorsanız size “En Uygun Fiyata Bağlama Satın Alma Rehberi” isimli yazıyı okumanızı öneririm. Karar vermenize çok yardımcı olacak yöntemler ve bilgiler içeriyor.