Neşer Ertaş Kimdir? Neşet Ertaş’ın Hayatı

Neşer Ertaş Kimdir? Neşet Ertaş’ın Hayatı

Neşer Ertaş Kimdir? Neşet Ertaş’ın Hayatı

Neşet-Ertaş-Kimdir

Bağlama kursu İzmir temsilcisi olarak, sizler için bağlamanın büyük üstadı Neşet Ertaş’ın hayatını özetler nitelikte bir yazı hazırladık.


Neşet Ertaş Kimdir?

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş 1938 yılında Kırşehir ili Çiçekdağı ilçesi Kırtıllar Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Babası yine bağlama ustalarından Muharrem Ertaş, annesi ev hanımı Döne Ertaş’tır. Beş kardeşin ikincisidir.

Müzikle Tanışması

Babası kendisine keman çalmayı öğretmiş 7 yaşından itibaren düğün ve toplantılarda bağlama çalan babasına kemanla eşlik etmeye başlamıştır. Daha sonra saz çalmayı öğrenmiştir. 8 yaşına kadar kendi köyünde ikamet etmiş, daha sonra İbikli Köyü’ne yerleşmişlerdir. Babası ile bu seyahatler sırasında iki yıl devam ettikten sonra gidememiş okuma yazmayı da ilerleyen yıllarda öğrenmiştir.12 yaşında annesi vefat ettikten sonra babası Arzu isminde bir bayanla evlenince Yozgat’ta Kırıksoku Köyü’ne taşınmışlardır. Daha sonra Yerköy ilçesine yerleşmişlerdir.

İstanbul Yılları ve İlk Plağı

Abdallık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Neşet Ertaş “Aynı ruhun insanlarıyız” dediği babasının yanından 15 yaşında ayrılarak İstanbul’a gitmiştir. Neşet Ertaş’ın şansı yaver gitmiş, Şençalar Plak Şirketi’nin sahibi Kadri Şençalar tarafından kendisine ilk albüm olan “Neden Garip Garip Ötersin Bülbül” yapılmıştır. 1957 yılında çıkan bu ilk plakla birlikte Beyoğlu’nda bir gazinoda çalıp söylemeye başlamıştır.

Rahatsızlığı ve Almanya Yılları

Neşet Ertaş, alkol ve sigara yüzünden geçirdiği felç yüzünden 1978 yılında parmaklarını kullanamaz olmuştur. Müzik çalmak dışında bir mesleği olmadığı için artık işsiz ve parasız kalmıştır. 1979 yılında kardeşinin daveti üzerine Almanya’ya tedavi olmaya gitmiştir. Bir müddet sonra da çocuklarını yanına aldırmıştır. Burada gerek çocuklarının eğitim hayatı gerekse başladığı müzik çalışmaları sebebiyle uzun süre kalmıştır.

Neşet Ertaş’ın Vefatı ve Eserleri

25 Nisan 2011 yılında İTÜ Senatosunun 35 üyesinin oy birliği ile kendisine fahri doktora unvanı verilmiştir. Askerlik yaptığı İzmir’de tedavi gördüğü hastanede 24 Eylül 2012 tarihinde vefat etmiştir. Sanatçını çok bilinen eserleri arasında Zahidem, Sevda Olmasaydı, Seher Vakti Çaldım Yârin Kapısını, Niye Çattın Kaşlarını, Yalan Dünyada, Tatlı Dile Güler Yüze ve Hata Benim sayılabilir.


Bağlama kursu İzmir temsilcisi olarak, sizler için bağlamanın büyük üstadı Neşet Ertaş’ın hayatını özetler nitelikte bir yazı hazırlamıştık. Umarız memnun kalmışsınızdır.