Bağlama Fiyatları

Bağlama Satın Almak

 Bağlamaların fiyatları hemen hemen 120 liradan binlerce liraya kadar değişebilmektedir.Almaya giderken yanınızda bilen biri yoksa 100 liralık bir sazı size 300 liraya satmaya çalışabilirler.

Bağlamaların fiyatı bize o saz hakkında bi önbilgi sunsa da sazın kalitesiyle tam anlamıyla doğru orantılı değildir. Bu tamamen esnafın dürüstlüğüyle alakalıdır. Sazın değeri ne olursa olsun problemli olmamalıdır. 100 liraya alacağınız sazda fiyatı düşük diye teller perdelere çarpmamalı saplar eğik olmamalı teknik açıdan bir problem taşımamalıdır. Sazın fiyatı işçiliğe ve kullanılan malzemenin kalitesiyle ilgilidir.

Bağlama ailesi çok geniştir. Bir çok üyesi var. Bu yüzden önce hangisini alacağımıza karar vermeliyiz. Cura mı kısa sap bir bağlama mı yoksa uzun sap bir bağlama mı divan sazı mı meydan sazı mı? Bunlar yaygın olan sazlar.Bir de bunların arasındaki ölçülerde yapılan bağlamalar vardır.

Bağlamalar Oyma bağlama ve yaprak bağlama olarak tekne çeşitlerinde 2ye ayrılırlar. Oyma sazlar tek bir ağaç kütüğünün oyulması ile elde edilir. Yaprak sazlar ise özel kasnaklarda ağaç dilimlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Oyma bağlamalar yaprak bağlamalara göre biraz daha pahalıdır.

Bir müzik aleti için en önemli nitelik sestir. Ses konusu çok geniş bir konudur.Çünkü bir çok özelliği var. Sesin şiddeti yüksekliği rengi (tınısı) başlıca ses özelliklerindendir.

Ses konusu kişisel zevklere göre değişkenlik gösteren birşeydir. Bir sazın çok yüksek ses vermesi tek başına yeterli değildir. Bunun yanında tınısının da kişinin zevkine hitap etmesi gerekiyor.

Bağlamanın yapıldığı ağaç bağlamanın tonunu belirler, bu yüzden doğru ağaç seçimi de çok önemlidir.

Bağlama satın alacak kişilere, bağlamayla ilgili hazırlanmış en ayrıntılı bağlama satın alma rehberimizi okumanızı öneririz;

Bağlama satın alma rehberi; Bağlama Fiyatları