Bağlama Nasıl Çalınır?

Bağlama Nasıl Çalınır?

Saz Nasıl Çalınır – Saz Dersi

Bağlama Kursumuz tarafından hazırlanan yazımızda bağlama çalımıyla ilgili birkaç pratik bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Bağlama kursunun ve bağlama dersinin yanı sıra buradan da bağlama eğitiminize katkı yapabilirsiniz. Ancak tam anlamıyla bağlamayı öğrenmek için ise kesinlikle bağlama kuşlarımıza katılmanız gerekmektedir.

Bağlama tarihi yapılan araştırmalara göre 2000 yıllık bir tarihi içinde barındırmaktadır. Bu bağlamda diyebiliriz ki bağlama dünyanın en kadim enstrümanlarından biridir. Bu derin bir tarihe sahip olan bağlama tarihi içerisinde farklı çeşitleri de ortaya çıkmıştır. Bu çeşitleri aynı zamanda farklı çalınış stillerinin de ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bağlama dersine başlamadan önce kesinlikle doğru bir tutuş ve oturuşa sahip olmanız gerekmektedir. Bu bağlama çalmanın temelini oluşturmakla beraber tüm bağlama kurslarında ilk bağlama dersi olarak gösterilmektedir.

Bağlama çalarken kesinlikle dik bir pozisyonda oturmalısınız. Bağlamayı dizimize koyduktan sonra sapı 45 derecelik bir açıyla durmalıdır. Sapı tutmakta son derece önemlidir. Sapı tutarken dengeyi sadece bağ parmak ile sağlamalısınız. Diğer parmaklar perdeye rahatça basabilmeli ve tek görevi o olmalıdır.

Doğru bir tutuş ve oturuş sağlandıktan sonra parmak alıştırmalarına geçilmelidir. Parmak alıştırmaları atlanılmadan ve tam anlamıyla yapılıp geçilmektedir. Bu tür parmak egzersizlere temel egzersizler denmektedir ve tam anlamıyla yapılmadan atlanıp gidildiğinde ileride bağlama çalmak sizin için son derece zor olacaktır.

Parmaklarımızla perdelere basarken kesinlikle parmaklarımızın en ucu olan etki bölgeyle ve dik biçimde basmalısınız. Aksi takdirde alt tellere müdahale ederek cızırdamalara sebebiyet verebilirsiniz. Mızrabı tutan el ise hareketini bilekten ve rahat bir biçimde yapması çok önemlidir.

Bağlama ilk olarak parmak alıştırmaları ile başlar. Tüm bağlama kurslarında bu şekilde işlenmektedir. Bağlama da kısa sürede öğrenmek için düzenli ve disiplinli çalışma son derece önemlidir. Düzenli ve disiplinli bir çalışmayla kısa sürede bağlama çalmayı öğrenebilirsiniz. Ancak tam anlamıyla doğru öğrenebilmek için kesinlikle bağlama kursu almalısınız.