Bağlamanın Üretim Tarihi

Bağlamanın Üretim Tarihi

Bağlama dersi en çok ilgi gören derslerden bir tanesi, bağlama dersi alanların çalışmak için bir de bağlama almaları gerekiyor ki bağlama dersinde öğrendiklerini evlerinde de çalışabilsinler.

Bu yazımızda da bağlama dersi alan kişilerin ve bağlama severlerin merak ettiği bir konuya değiniyoruz, bağlama üretimi tarihi. Bağlama kursu öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan yazıyı sizlere sunuyoruz, ayrıca bağlama kursu sitemizden bağlamayla ilgili bir çok ayrıntılı yazıya ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde bağlama üretiminde talep artışına bağlı olarak birbirinden farklı teknikler kullanılarak üretim yapılmaktadır. Önceleri oyma tekneler kullanılarak yapılan sınırlı sayıdaki üretim, ekipmanların ve üretim tekniklerinin gelişmesiyle birlikte daha hızlı yapım tekniklerini beraberinde getirmiştir. Yaprak tekneli bağlama üretimi olarak adlandırılan bu yöntemle daha fazla bağlama üretilmeye başlanmıştır. Tabii ki kalıcılık ve dayanıklılık açısından bazı handikapları bulunan bu üretim tekniği günümüzde artan bağlama talebine yetişebilmek için tek uygun üretim şeklidir.

Müzik aletlerinin hepsinde olduğu gibi doğru ses üretilebilmesi için birtakım üretim şartlarının yerine getirilmesi, doğru malzemelerin kullanılması gerekmektedir. Genellikle bağlama üretiminde kullanılan ağaçlar, eskiden dut, kestane ve gürgenle sınırlıyken bugün maun, çınar, ıhlamur, kestane, ceviz ve ardıç, akçaağaç (kelebek) ağaçlarından elde edilen malzemeden iyi bağlamalar üretilmektedir. Eskiden ustaların deneme yanılmalarıyla keşfedilen kaliteli ses elde etme denemeleri, günümüzde bilimsel yaklaşımların benimsenmesiyle bazı fiziksel ve matematiksel ölçüler baz alınarak belirli sistematiğe oturtulmuştur.

Bağlama her ne kadar belirli matematiksel ölçülere uygun olarak üretilse de kullanıcının özel siparişlerine göre ergonomik ve ortopedik uyumluluk hususları dikkate alınarak kişiye özel de hazırlanabilmektedir. Sonuçların kaliteli olabilmesi elbette malzeme seçiminin de kaliteli olmasına  bağlıdır. Kullanılan ağacın sağlıklı olması enstrümanın ses kalitesini etkiler. Ağacın güneşli bir yerde yetişip yetişmemesi bile sesin özelliğini değiştiren ve belirleyen bir unsurdur.