Bağlama Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Bütün enstrümanlar özel bakım isteyen hassas aletlerdir. Henüz biz o seviyeye gelemesek de batılılar bu konuyu enstrüman kutularının içerisine özel nemlendiriciler koyacak kadar önemsemektedirler.

Bağlamanın bakımı da korunması için çok önemli bir konudur.

Her kullanım sonrası hafif nemli bir bez ile bağlamayı silmek gerekir. Bulaşık süngerinin sert tarafı ile telleri silmek üzerlerinde oluşan oksitlenmeyi gidermekte etkili olacaktır. Bu işlem enstrümandan alınan performansı da olumlu yönde etkileyecektir. Bağlamanızın yapısına göre kullanacağınız teli seçmek önemli bir konudur.  Bağlamanızı doğrudan güneş almayan, ısıtıcılara uzak, nem olamayan ve cereyan almayan yerlerde muhafaza etmelisiniz. Enstrüman ses tahtası(ön ve arka kısım) kirlenmiş ise bunu gidermek için alkol, aseton, zımpara vs. kesinlikle kullanmamalısınız. Bu unsurlar bağlamanızın ses niteliği ve cilasına ciddi zararlar verir. Bağlamanızı her kullanım sonrası gerekli işlemleri yaptıktan sonra kutusunda ve ya kılıfında saklamanız onu korumanın en doğru yoludur. Duvara asmak eskiden gelen ve gelenekselleşen bir anlayış olmasına rağmen doğru olmayan bir yöntemdir ve her türlü kazaya açıktır. Bu sebeple her kullanımdan sonra enstrüman kutusunda saklanmalıdır.

Eğer ki Saz Kursu İzmir Bornova ya da saz kursları fiyatları konusunda net bilgi almak istiyorsanuz aşağıdaki linkten bize ulaşabilirsiniz.

www.artnmorezmir.com