Tarihe Adını Yazdıran 5 Bağlama Üstadı

Bağlama çalmak, hem Türk kültürünün hem de dünya müzik kültürünün önemli bir parçasıdır. Hem muhalif duruşu hem de ozanların elinde aldığı tavır ile bağlama özellikle Anadolu’nun vazgeçilmez bir parçasıdır. 

Bu nedenle biz de bugün sizler için Anadolu’ya bağlaması ile iz bırakan, hem sözleri hem de notalarıyla güncel olana ışık tutan 5 önemli bağlama üstadından bahsedeceğiz. Eğer siz de Anadolu’nun aşık kültürüne ve bağlama üstatlarına meraklıysanız yazımızı okumaya ve onlar hakkındaki bilgileri öğrenmeye devam edebilirsiniz. 

Hazır mısınız? O halde başlayalım….

Bağlama Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Muharrem Ertaş (1913 – 1984)       

Kırşehirli olan ve Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük Bozlak  ütatları arasında kabul edilen Muharrem Ertaş, bağlama çalmaya henüz çocuk yaşlarındayken başladı. Köylerde, düğünlerde, özel günlerde bağlama çalarak hem yeteneğini hem de ozanlığını geliştiren Ertaş, Abdallık geleneğinin ve Bozlak türünün en önemli ismidir. Ayrıca kendi gibi büyük bir üstat olan Neşet Ertaş’ın da babasıdır. 

Aşık Veysel Şatıroğlu (1894 – 1973)

Yedi yaşında yakalandığı çiçek hastalığı nedeniyle iki gözünü de kaybeden Veysel Şatıroğlu,  babasının kendisine oyalanması için aldığı bağlama ile çocuk yaşta tanıştı. 

Öncelikle halk türkülerini çalmaya başlayan Aşık Veysel, gün geçtikçe bu yeteneğini ilerletti ve 30’lu yaşlara geldiğinde tüm Türkiye’nin tanıdığı bir halk ozanı haline geldi. 

Aşık Mahzuni Şerif (1940 – 2002)  

Kahramanmaraş doğumlu olan ve asıl adı Şeref Çırık olan Aşık Mahsuni Şerif, ilk plağını 1964 yılında çıkardı. Kendine has tutumu ve tarzıyla kısa sürede Türkiye’nin en önemli aşıklarından biri olan Aşık Mahsuni Şerif, 1989 – 1991 yılları arasında Halk Ozanları Federasyonu tarafından dünyanın en iyi 3 ozanından biri olarak seçildi.  

Arif Sağ (1945)

Türkiye’nin dünyaya açılan isimlerinden biri olan ve bağlamayı tüm dünyaya tanıtan Arif Sağ, 1945 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiştir. 

TRT İstanbul Radyosu’nda bağlama sanatçısı olarak görev almaya 60’lı yıllarda başlayan Arif Sağ, aynı zamanda bağlama metodu adı altında iki ciltlik bir kitap da çıkarmıştır. 

Neşet Ertaş (1938 – 2012)

Abdallık geleneğinin son temsilcilerinden sayılan Neşet Ertaş, 1945 yılında Kırşehir’de dünyaya gelmiştir. Babası Muharrem Ertaş’ın izinden ilerleyerek daha çocuk yaşlarda müziğe merak salan Neşet Ertaş, önce keman daha sonra da bağlama çalmayı öğrenmiştir. Babası ile birlikte düğünlerde, özel günlerde bağlamaya çalmaya da daha çocuk yaşlarda başlamıştır. 

Ölümünden kısa süre önce UNESCO tarafından yaşayan insan hazinesi olarak kabul edilen Neşet Ertaş, Yaşar Kemal’in kendisine taktığı isim olan Bozkırın Tezenesi mahlası ile herkes tarafından benimsenmiştir.