Bağlama satın alırken

Bağlama satın alırken

Bağlama Satın Alırken

Bağlama satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

baglamasatinalirkenEnstrüman alırken, bütçeniz doğrultusunda en kalitelisini satın almaya çalışır, araştırmanızı bu doğrultuda yaparsınız. Fakat hangisinin daha kaliteli ya da daha sağlam olduğunu anlamak için, tercih edeceğiniz enstrüman hakkında bazı temel bilgilere sahip olmalısınız.

Geleneksel Türk halk müziği çalgısı olan bağlama da, kalitesini hammaddesi olan ağaçla göstermektedir. Bir bağlamanın temel maddesi ağaçtır ve ağaç ne kadar iyi olursa bağlama da o kadar kalitelidir. Genellikle bağlama yapımında

dut ağacı

tercih edilir. Fakat dut dışında; gürgen, bengi, ardıç gibi ağaçlarda kullanılabilir.

Bağlamanın daha kaliteli ve kullanışlı olması için, ağacın damarlarının kütükken kesilmesi ve ağacın bir süre kurutulması gerekmektedir. Bu da tam olarak 5 yıllık bir süreyi kapsamaktadır. Bu aşamadan sonra, bağlamayı şekillendirecek olan ustanın el işçiliği ve yeteneği devreye girer.

Bağlama yapımında, burguların sıklığına ve akort bırakılmamış olduğuna, alt eşik ve üst eşik orantısına da dikkat edilmelidir. Bağlamada sesi yayan bölüm gövde bölümüdür; bu bölümde de çoğunlukla çam ya da ladin ağaçları tercih edilmektedir.